Ramazan’da Hisset, Keşfet, Öğren!

Selamünaleyküm Değerli Dostlar/Anne-Babalar/Eğitimciler

Bizler Alim Yayıncılık olarak; bize her alanda ayet, sünnet ve hadislerle yol gösteren dinimizi çocuklara anlaşır kılmak amacıyla, ayet ve hadisler ışığında çocukların yaş gruplarına uygun, çeşitli etkinlikleri içinde barındıran bir “Ramazan Etkinlik Kutusu” hazırladık.

Nitelikli ve alanında uzman eğitimci bir kadro tarafından geliştirilip hazırlanan Ramazan’a özel bu eşsiz kutu, çocuklarımızın oyun ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda yaşlarına uygun İslami bilgiyi onlara ulaştırır.

Ramazan için hazırladığımız bu etkinlik kutusunda aynı zamanda bir Müslümana yakışır şekilde sürdürülebilir olabilmeyi hedefledik. Bu nedenle baskı ve kağıt kalitesinde mükemmeli yakaladığımız gibi kağıtların ve kutunun geri dönüştürülebilir olmasına da dikkat ettik.

Her detayını incelikle düşündüğümüz bu etkinlik kutusunda; kumaş duvar takvimi, üçgen bayrak süsü, teravih çantası, sahur için kapı askısı, etkinlik kitabı, etkinlik kartları, ramazan yapbozu, bir kutu oyunu, iyilik kavanozu etiketi, masa takvimi, hikaye kitabı ve bayram tebrik kartları bulunmaktadır.

Her biri özenle hazırlanan bu içerikler, çocukların aileleri ile eğlenerek öğrendikleri Ramazan ayında güzel anılar biriktirebilmelerini hedefler.

Kumaş duvar takvimi içine yerleştirebileceğiniz her güne ait etkinlik kartları, Ramazanda yapabileceğiniz etkinliklerle çocuklara yardımlaşma, paylaşım, birliktelik gibi evrensel değerleri anlatır. Bunların güzel dinimizdeki örneklerini size sunarken her güne bir etkinlik belirler, böylelikle Ramazanın her günü ayrı bir heyecan olacaktır!

Ramazanı karşılarken ve sonrasında da bayrama hazırlanırken evinizde bir Ramazan köşesi hazırlayabilmeniz için de tüm yaratıcı fikirler bu paketin içinde. Üstelik bazı süslemeler paketten çıkıyor!

Bu köşeye koyabileceğiniz iyilik kavanozu, çocuklarımıza ayet ve hadislerle iyiliği anlatır ve onları iyilik kahramanı olmaları için teşvik eder.

İlk teravih heyecanı unutulmazdır! Biz de bu heyecana ortak olması için çocukların camiye götürecekleri ile doldurabilecekleri bir teravih çantası tasarladık. Hurma, su, seccade ve belki boya kalemleri ile bir kağıt!

Teravih ne kadar heyecanlıysa sahur da o kadar gizemlidir. Evdeki sesler ve kokular, gece çocukların uykusuna alarm olur. Sahurun gizemini keşfedebilmek için “Beni de sahura uyandır!” diyen bir kapı askısı tasarladık.

Günlük masa takviminde ise her günün dua, ayet ve hadisini okuyabilir; kendi şehrinize göre sahur ve iftar vaktini doldurabilir, tutulan tekne oruçlarını not alabilirsiniz. Aynı zamanda takvimde bulunan günün bilgisi alanında çocuklarımıza ekolojik bilinç ile doğayı anlattık.

Etkinlik kitabında ise çocuklarımıza; Ramazan ayını, başta Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)  ve onun örnek davranışları olmak üzere peygamberleri, ibadet mekanlarını ve değerlerimizi anlattık. Anlattıklarımızı etkinlikler ile somutlaştırdık, çocuklarımızın her gün bir etkinlik yaparak eğlenerek öğrenmelerini hedefledik.

Çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini desteklemek amaçlı tasarladığımız Ramazan yapbozunda resimlenen mutlu iftar tablosunu yapboz şeklinde yapacak olan çocuklarımızın hem küçük kasları çalışacak hem de dikkatleri artarak problem çözme becerileri gelişecektir.

Bende Var! adlı Ramazan kutu oyununda ise çocuklar, heyecan duygusunu hissederken nasıl dikkatli olacaklarını keşfedecekler.

“Neye Benzer?” adlı hikaye kitabımız ise iç ısıtan bir Ramazan ayı hikayesi. Çocuklarımıza değerlerimizi anlatırken aynı zamanda çizimleri ile onları hayal alemine götürecek.

Tüm bunların sonunda ise Ramazan’ı uğurlama zamanı geldiğinde evinizdeki bayram heyecanına bayram süslemeleri ve sevdiklerinize gönderebileceğiniz bayram tebrik kartları eşlik edecek.

İlahiyatçı, uzman klinik psikolog, psikolojik danışman ve eğitimcilerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen bu Ramazan Paketinde amacımız İslam dinini en güzel ve doğru şekilde çocuklara anlatmak; bunu da oyunlaştırarak öğreterek keyifli hale getirmektir.

Alim Yayıncılık Ekibi olarak sizlere bu güçlü içeriği sunarken, çocuklarınızla birlikte hayrı ve feyzi bol nice Ramazanlar geçirmenizi dileriz.

Emine YENİLMEZCAN
Uzm. Klinik Psikolog